jagaa

jagaa

piątek, 24 stycznia 2014

Mrozem malowane...

Inspiracje można znaleźć również zimą.
Przyroda najpiękniejsza jest wtedy, kiey odradza się na nowo, ale inne pory roku też mają nieco uroku... ;)

Piękne "mroźne rysunki" na szybach - zebrałam w galeriach internetu :) (fot.podpisane są moje, reszta wklejana ze źródła url)
moje okno od wschodniej strony- cała oblodzona na zewnątrz

lodowa szyba :) za:http://tvnmeteo.tvn24.pl/blogi/arleta-unton-pyziolek,8/skad-na-szybach-takie-wzory,18401,1,0.html

 "Ten osad na szybie to szron – drobne lodowe kryształki w postaci igieł powstające na dowolnym podłożu wodolubnym (hydrofilowym). Szron powstaje w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z wychłodzonym podłożem o temperaturze poniżej 0 st. C. Zachodzi wówczas proces resublimacji pary wodnej, czyli jej bezpośredniej przemiany w lód.
Przy ujemnej temperaturze nasycone parą wodną powietrze styka się z przedmiotami mocno wychłodzonymi, a para wodna przechodzi bezpośrednio ze stanu gazowego w drobne kryształki - igiełki lodu.

Urok starych okien
Nieszczelne okna starych domostw przepuszczają ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz. Ulega ono w niższej temperaturze nasyceniu parą wodną, która wytrącona natychmiast zamarza. Drobniutkie kryształki szybko rosną, łącza się, a po połączeniu tworzą delikatne pierzaste kształty.
Natura kocha matematykę
Skąd te wzory? Jak ktoś na forum matematyczno-przyrodniczym stwierdził: "Pan Mróz jest z zamiłowania matematykiem, a szczególnie lubi fraktale…"
Za jedną z cech charakterystycznych fraktala uważa się samopodobieństwo, to znaczy podobieństwo fraktala do jego części. Figura ''samopowtarzalna'' to taka, której najmniejszy szczegół przypomina całość, można je przybliżać i oddalać w nieskończoność znajdując kolejne ''miniatury”.
Rzeczywiście wzory zamarzającej pary mają strukturę o budowie fraktalnej. Takie twory są powszechnie spotykane w przyrodzie. Przykładem mogą być krystaliczne dendryty, jak płatki śniegu, również system naczyń krwionośnych, systemy wodne rzek, błyskawica, kwiat kalafiora, liść paproci czy szron na szybie – właśnie w postaci liści paproci, które widoczne były o poranku na szybach suwalskich domów.

2 komentarze:

  1. Właśnie. Natura tworzy najpiękniejsze i najbardziej wartościowe kompozycje. Warto Jej słuchać...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpiękniejsze obrazy przez okrągły rok :)

      Usuń