jagaa

jagaa

środa, 2 listopada 2011

ARKONA

"Arkona (ros. Аркона) to rosyjski zespół muzyczny wykonujący pagan/folk metal. Korzenie grupy sięgają początku 2002 roku, kiedy członkowie wspólnoty rodzimowierczej z miasta Dołgoprudnyj, Masza “Scream” Arichipowa i Aleksandr “Warlock” Koroliew, postanowili zorganizaować muzyczny kolektyw odpowiadający ich muzycznym i ideologicznym poglądom. Z początku kolektyw nazywał się “Hiperboreja” (ros. “Гиперборея”) w skład którego wchodzili: Masza “Scream” Arichipowa (wokal), Jewgienij Kniazjew (gitara), Jewgienij Borzow (bas), Ilia Bohatyriew (gitara), Aleksandr “Warlock” Koroliew (bębny), Olga Łoginowa (klawisze).  Ponieważ nazwa pochodziła z języka grackiego (tak dawni Grecy nazywali Ruś), w lutym 2002 roku nazwa zespołu została zmieniona na “Arkona” (ros. Аркона) – nazwa grecka jak najbardziej nie pasowała do tematyki zespołu.

Nazwa “Arkona” pochodzi od  miasta i duchowego centrum bałtyckich Słowian na wyspie Rujan (Bujan), dzisiejszej Rugii, leżącej na terytorium Niemiec, w którym znajdowała się słynna świątynia słowiańskiego najwyższego boga Roda-Światowita i świątynie innych bogów.  W 1168 roku duński  król Waldemar I ze swoim wojskiem i pomocniczymi oddziałami nadmorskich książąt (swoich wasalów) zajął wyspę Rugia i zniszczył miasto Arkona, które było ostatnią opoką słowiańskiego pogaństwa. Wszystkie pogańskie świątynie zostały zburzone.
Jeśli chodzi o etymologię słowa “Arkona” to dosłownie można przetłumaczyć je jako Biały Koń (od Ярый Конь – czyt. “Jaryj Koń”). Tak nazywał się jeden ze starych słowiańskich obrzędów, kiedy białego konia puszczano przez szereg oszczepów powbijanych w ziemię. Jeśli choć jeden z oszczepów został potrącony wróżyło to klęskę w nadchodzącej wojnie.
Arkona w swojej twórczości nawiązuje do tradycji i wierzeń słowiańskich. Wiele tekstów piosenek oraz melodii zaczerpniętych jest z narodowego czy też słowiańskiego folkloru, pozostała większość jest autorstwa Maszy – wokalistki Arkony., i tylko
kilka jest autorstwa innych osób (”Гой, Купала” i “Славься, Русь”
- autorem jest gitarzysta grupy – Lazar, “Зов Битвы” – autorem jest kuzyn Maszy – Roman ). Prawie wszystkie teksty wykonywane są w języku rosyjskim. Wyjątkami są: “Tuman Jarom” – w języku ukraińskim, oraz  “
На моей Земле”, gdzie wystąpiło gościnnie kilku wokalistów z różnych krajów Europy. Nie znajdziemy ani jednego utworu w języku angielskim – co jest, w przypadku Arkony, zaletą a nie wadą.
Muzyka Arkony nie jest monotonna, można w niej odkryć całą paletę stylów i nastrojów zależnych od danego utworu. Zarówno miłośnicy ostrych brzmień, spokojnych ballad przepełnionych melancholią czy też bardzo żywych melodii ludowych (oczywiście wzbogaconych gitarami) znajdą coś dla siebie. Arkona wyśmienicie sprawdza się w każdym z tych stylów. Całość wzbogaca przepiękny głos Maszy potrafiącej uraczyć słuchaczy zarówno płynnym wysokim jak i niskim gardłowym wokalem odpowiednio dobranym do treści wykonywanego utworu. Arkona jest jednym z niewielu zespołów metalowych, w których żeński wokal doskonale komponuje się z tym pięknym stylem muzyki.
Ponieważ uważam, iż twórczość Arkony jest bardzo wyjątkowa, a zarazem mam świadomość, że język rosyjski może być przeszkodą w poznawaniu jej przesłania, dlatego postanowiłem stworzyć tę stronę, dla polskich fanów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz