jagaa

jagaa

środa, 11 lutego 2015

Oddaj głos na Europejskie Drzewo Roku 2015 - Dąb SŁOWIANIN z Dębiny


Dąb Słowianin z Dębiny


http://www.treeoftheyear.org/Letosni-rocnik/Dub-Slovan.aspx

http://swietodrzewa.pl/

http://www.klubgaja.pl/Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 Dąb Słowianin z Dębiny w gminie Jelcz – Laskowice (woj. dolnośląskie) – Dąb nieprzypadkowo nazwano Słowianinem. Rósł, a historia zmieniała się przez wieki. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a imię to patriotyczny ukłon w ich kierunku. Drzewo jest symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi. Mimo prowadzonego procesu likwidacji języka polskiego, w powiecie oławskim utrzymywała się polska mowa, a wśród polskojęzycznych wsi wymienianych przez historyków była też Dębina.
Słowianin to dąb szypułkowy, jego wiek określa się na ok. 450 lat, obwód 750 cm, wysokość ok. 27 m, pomnik przyrody, zgłoszony przez grupę rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”. Widok majestatycznego drzewa zachwycił rowerzystów, do tego stopnia, iż postanowili zgłosić drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. W czerwcowym, ogólnopolskim głosowaniu dąb zdobył I miejsce, uzyskując 5034 głosy. Podczas plebiscytu internauci oddali 17043 ważne głosy, na stronie odnotowano ponad 76 000 odsłon.
Usytuowanie drzewa we wsi, której nazwa kojarzy się z lasami dębowymi, daje pewność, że dąb ten jest przez mieszkańców objęty kultem i pielęgnowany jako żywy symbol miejscowości, w której rośnie. Potęga Słowianina najlepiej odczuwana jest podczas przebywania w jego pobliżu. Jest ponadto – jak wiele dębów – wdzięcznym obiektem dla artystów.
Dąb dzięki staraniom jego miłośników, stał się centrum wydarzeń kulturalnych, nie tylko tych związanych z samym konkursem. W jego promocję, oprócz Grupy Rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, zaangażowało się wiele osób: lokalne władze, społeczność, Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Jelcz-Laskowice, szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich a także księża z pobliskich parafii.
Do 28 lutego trwa głosowanie w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015, w którym Słowianin reprezentuje Polskę. Oddaj głos na Polskie drzewo >>>
Tree Hunter na tropie Słowianina >>>
Czwórka Polskie Radio o Słowianinie – posłuchaj >>>
Zobacz również kilka innych ciekawych informacji o dębie Słowianin:
http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2014/10/05/spotkanie-w-debinie-przy-slowianinie/
http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/slowianin/
http://swietodrzewa.pl/?p=5358#more-5358
http://swietodrzewa.pl/?p=5335#more-5335

http://swietodrzewa.pl/?p=5310#more-5310
http://swietodrzewa.pl/?p=4177#more-4177
http://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2014/09/Drzewo-Roku_2014.pdf


artykuł i zdjęcia - źródło: http://swietodrzewa.pl/?page_id=5385 
 

2 komentarze: