W poszukiwaniu informacji na temat świąt słowiańskich znalazłam ciekawy wpis dotyczący kalendarza słowiańskiego, gorąco polecam cały artykuł TUtaj .
Wg Starego Kulędarza Księżycowego Luty to XIII miesiąc 30-dniowy "od 19 lutego do 20 marca (20 – 26 marca Święto Jaruny – Wiosny, Nowy Rok Słowiański, Równonoc Wiosenna, itp…)
Proszę o nie traktowanie wyżej wymienionego układu Świąt Słowiańskiej Wiary Przyrodzoney jako systemu zamkniętego. Nasza Wiara Rodzima ma to do siebie, że dopuszcza wiele możliwych tradycji i interpretacji i nie dopuszcza żadnego kanonu ani żadnego pośrednictwa kapłanów. Powyższy system nie jest jeszcze zamknięty a zostanie zamknięty, czyli dopracowany we wszystkich szczegółach wraz z ukazaniem się Księgi Tanów. Tutaj chodzi nam tylko o to aby dowieść, iż kalendarze świąt katolickich i prawosławnych, a więc przeznaczone dla Słowian Ochrzczonych (dla Chrześcijan Słowiańskich), uwzględniają stary porządek Słowiańskiego Kulędarza Księżycowego oraz żelazną zasadę podziału roku na 8 Pór Żywiołów i 12 Pełnych Miesięcy Księżycowych + 1 miesiąc Kosy (Krzywy, Świcień, trwający 5 – 6 dni). Każdy miesiąc pełny zawiera w sobie Święta Żywiołów, Mocy, Kirów, Działów i Boga Bogów oraz cztery z nich Święta Przodków. Święta Żywiołów i Mocy są także zwielokrotnione, zależne od obchodzonego aktualnie aktywnego aspektu Ziemi czy Rodu-Przyrody, albo od miejsca obchodów – inaczej na południu inaczej na północy czy wschodzie dalekim. Dotyczy to także nazw miesięcy, które mają charakter regionalny mimo, że wspólny.(...)"źródło- http://bialczynski.wordpress.com/2013/10/11/wladyslaw-goral-aspekty-geoinformatyczne-i-astronomiczne-prehistorycznych-kopcow-krakowskich-i-kopca-kraka-w-krakuszowicach/
Gromnica - co to słowo oznacza?
"Grom, czyli ogromny – wielki, groźny, wygrażający, budzący grozę, pogrom – klęska, grzmiący (gromiący) – czyniący wrzawę, gniewny. Stąd ogień gromadny (grumadki) – ogień rozpalany pierwotnie od płonących drew zapalonych gromem, z miejsca uświęconego uderzeniem pioruna oraz gromnica – świeca chroniąca przed uderzeniem gromu." - ("Mitologia Słowian - Księga Tura" Cz.Białczyński)
Święto Peruna - tzw. Gromnice, to pierwsze przedwiosenne święto.
Wychodzimy w tym dniu na miejsce obrzędowe i przyzywamy Bogów, czcimy ich i wspominamy Przodków.
Święto nazywane również Gromnicą. W ten dzień, wieczorem zapala się świece, z prośbą o odpędzenie z domostw złego, i żeby Perun oszczędził ten dom, bo w nim ognia jest dostatek.
Polecam jeszcze artykuł związany z tym świętem na str. http://przypiecek.blogspot.com/2014/01/gromnice-perunowe-dni.html
Dzięki Dobrosławo. Jakoś tak po tym wpisie, od razu człowiekowi wiosenniej na sercu się robi ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Polecam się na przyszłość ;)))
OdpowiedzUsuńJa już nie mogę doczekać się wiosny, ogródka, roślinek i zapachu wiosennego :)
Pozdrawiam