sobota, 22 września 2012

Słowiańskie Święto Plonów - 21-23 wrzesień - Równonoc Jesienna - Mabon - Dożynki

 Święto Plonów kończy porę jasną w rocznym cyklu. Ziemia zaczyna odpoczynek. 
Obrzęd Święta Plonów przypada na czas przejścia panowania Słońca na panowanie Księżyca - Dzień oddaje władzę Nocy... - Równonoc - w tym dniu noc jest równa dniu - potem noc będzie coraz dłuższa od dnia.
Plony, fot.DobrosławaW Równonoc Jesienną, podczas Święta Plonów, dziękujemy Matce Ziemi, która obrodziła nam zbożami i owocami - plonami, które pomogą nam przetrwać czas zimowy- dziękujemy Ziemi za życie i żyzność. 


zbiór jabłek, fot. Mary$ka
Kiedy rozpalimy święty ogień, składamy Bogom symboliczne ofiary - miód, ziarno z tegorocznych zborów, kłosy zbóż, kołacze.
Jabłka w koszyku, fot.Mary$ka

Dziękujemy Dadźbogowi za ciepło światła - dzięki czemu rośliny mogły rosnąć i dojrzeć, Swarogowi za promienie, które utrzymują życie.
Jabłka, fot.Dobrosławasoczyste, słodkie i pyszne jabłka

owoce - śliwki - jabłka - gruszki


Cukinia, fot.Dobrosława

Dziękujemy również Perunowi za to, że zapładnia Ziemię gromem i deszczem, że daje nam siłę do pracy i walki o byt.  Dziękujemy również mu za to, że wstrzymał letnie burze w czasie dojrzewania zbóż i by silne wiatry nie pokładły ich.

Maliny, fot.Dobrosława

ostatnie zżęte zboże - przechowywane do Szczodrych Godów jako Diduch   - z tegoż ziarna zaczniemy siew w przyszłym roku - przechowywany do Święta Jaryły
Dziękujemy Jaryle za płodność całej Ziemi.
Dziękujemy Światowidowi za opiekę nad plonami.

Pomimo nadejścia pory ciemnej, Święto Plonów to radosny obrzęd (chyba jak każde słowiańskie święto :) 
W tym czasie biesiadują wszyscy Poganie na całej Ziemi...
Spichlerze pełne, więc nie ma czym się smucić, nasza przyszłość jest bezpieczna. Możemy nadal bawić się i biesiadować do białego rana ;) I nie zapominajmy napić się miodu wspominając naszych Przodków..

Życzę wszystkim obfitych plonów i dużo radości.
Niech Wam Bogi darzą!


Sława!


4 komentarze:

  1. Świetne zdjęcia
    Uwielbiam święto plonów :)
    Sława!

    OdpowiedzUsuń
  2. Takiej wiedzy, to ja jeszcze nie wiem, bo dopiero zaczynam. Uczę się nazw, wyglądu, właściwości zastosowania, na razie osobno. Podaj mi swój adres e-mail to wyślę statut.

    OdpowiedzUsuń