jagaa

jagaa

piątek, 4 marca 2011

Stary Olsa

Białoruski zespół grający głównie muzykę średniowieczną i renesansową. Więcej na stronie http://staryolsa.com/


"Został założony w 1999 roku przez obecnego lidera Zmiciera Sasnouskiego i teraz składa się z 6 muzyków. Swoją nazwę zawdzięcza potokowi w zachodniej cześci regionu Mahiliou (Białoruś).

Repertuar zepsołu zawiera Białoruskie ballady folklorystyczne i pieśni wojskowe, Białoruskie tańce narodowe, utwory Białoruskich Renesansowych kompozytorów, kompozycje z Białoruskich kolekcji muzyki (np. Rękopis Jagielloński, Rekopis Wileński), Białoruskie utwory z XVI i wczesnego XVII wieku, jak i również popularne Europejskie melodie z czasów średniowiecza i wcześniejsze.
Stary Olsa współpracują z wieloma bractwami z Białorusi i Europy, z muzeami i centrami badawczymi, mistrzami gry na średniowiecznych instrumentach, ze znawcami pieśni religijnych i średniowiecznych, jak i również z solowymi muzykami używającymi starych instrumentów.

SStary Olsa używają do swoich występów jak najdokładniejszych (w wyglądzie, technologii i materiałach) kopii standardowych Białoruskich instrumentów takich jak: lira korbowa, dudy, gęśle, lutnie, cymbały, bęben arabski, hudok, wargan.

Głównym celem zespołu jest kompletne rekonstruowanie (w miarę możliwości) muzycznych tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie Białoruś była podstawą kulturalną XIII- XVIII wieku. Jest to unikalne połączenie Białoruskiego folku i muzyki średniowiecznej razem w połączeniu z Eeuropejskimi osiągnięciami muzycznymi tamtego okresu. Aby nawiązać tę osobliwą cechę kulturalną, członkowie zespołu łączą ze sobą brzmienia wczesnych Białoruskich instrumentów z innymi średniowiecznymi instrumentami takimi jak: lutnia, flet, mandolina, bęben arabski.

Oprócz na organizowanych przez siebie koncertach, zespół występuje na festiwalach kultury średniowiecznej i na festiwalach ludowych.

Stary Olsa nagrał w swej błyskotliwej karierze już 8 albumów i jeden teledysk.

Od 2003 roku z zepsołem pracuje zespół tancerzy (zespoł Javaryna, strona "Tancerze"). Podczas występu zadziwiają widzów pokazami tradycyjnych tańców w pięknym i profesjonalnych wykonaniu."


Linki na youtube, KURHAN http://www.youtube.com/watch?v=fU809irEQOg
                              U KARCHME http://www.youtube.com/watch?v=UHvGjxe9ZoQ&feature=related
                              Rujewit (?) http://www.youtube.com/watch?v=tol9Qw8GNBU&feature=related

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz