piątek, 23 lipca 2021

Kto ciebie śliczna tęczo wymalował?

  

A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
[...]
Maria Konopnicka "Tęcza" 


„Symbolu nie należy mylić ze znakiem, ponieważ nie jest on konwencjonalny i intelektualny, ale odwołanie wrażliwej wyobraźni do duchowości, którą sugeruje bez oznaczania go”

- Anne Souriau, Słownictwo estetyk

Symbolika, Symbole - temat rzeka. Ogólnie symbolem nazyamy obiekt, który reprezentuje coś innego przez skojarzenie, podobieństwo lub konwencję. 
Wielka szkoda, że Polacy mają niewielką wiedzę o swoich rodzimych symbolach i o symbolice jako takiej. 
  Do spłodzenia tego artykułu skłoniło mnie pewne zdarzenie, które miało miejsce w Polsce w Lublinie przed  siedzibą TVP.
 Otóż, aktywiści przed budynkiem TVP na chodniku na malowali kredą tęczę i napis "czarnek out". 
Wzburzeni pracownicy tvp wezwali policję. 
Padłam. 
Śmiać się czy płakać? 
Kredowa tęcza 🌈 w dzisiejszej Polsce jest "przestępstwem" ściganym przez policję? 
Na szczęście policjanci nie dopatrzyli się znamion przestępstwa w chodnikowym malunku uffff  
Postanowiłam wytropić tą kontrowersyjną tęczę... Co tak naprawdę symbolizuje, teraz i w dawniejszych czasach... Może to jakiś szatański symbol hmm a więc ;

#Tęcza/ #arc-en-ciel/ #rainbow 

Zacznę od najciekawszej informacji 😉 

Tęcza, tak bardzo znienawidzony przez polskich katolików symbol, swój zapis ma w starym i nowym testamencie, i wcale nie symbolizuje nic złego, wręcz przeciwnie:
 "
  • W Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem, jest obietnicą złożoną przez Boga Jahwe Noemu, że Ziemi nie nawiedzi już więcej wielka powódź (Stary TestamentRdz 9,13)[42]. Tęcza stała się nawet symbolem ruchu w judaizmie, zwanego B'nei Noah. Członkami B’nei Noah są nie-żydzi, którzy kontynuują drogę wielkiego przodka, jakim był Noe. Ruch ten ma korzenie w tradycji żydowskiej, a szczególnie w Talmudzie[43]. Jest także wymieniona w Mądrości Syracha jako jeden z przejawów stworzenia, które domaga się oddawania Bogu czci (Syr 43,11-13).
  • Nowym Testamencie tęcza pojawia się w Ap 4: A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika, a tęcza dokoła tronu – podobna z wyglądu do szmaragdu[44] oraz Ap 10: I ujrzałem innego potężnego anioła, zstępującego z nieba, obleczonego w obłok, tęcza była nad jego głową, a oblicze jego było jak słońce, a nogi jego jak słupy ogniste[45]." za:Wikipedia 

Czy porównanie tęczy do szmaragdu i do symbolu pojednania i obietnicy jest czymś złym? 
Ok, może katolicy nie znają swojej religii aż tak dobrze lub większość w ogóle nie czytała nigdy ST czy NT, a na kazaniach zamiast przykładnie słuchać co pasterz prawi, to bujali w obłokach lub knuli plan zemsty na sąsiedzie, który swawolnie posadził bluszcz przy płocie, który to nikczemnie pełznie po nim i wysysa z niego magiczną energię. Dosłownie tragedia dla polakatolika, gdy zielsko sąsiada dotyka płotu. Cóż mniejsza z tym. 

Więc w magicznych księgach chrześcijańskich, będącym źródłem natchnienia dla polakatolików, tęcza to pozytywny symbol. 

 Nastepnie;


Płanetnik/chmurnik/obłocznik

Płanetnik (inne nazwy: chmurnikobłocznik[1]) – postać z wierzeń słowiańskich, demoniczna lub półdemoniczna istota uosabiająca zjawiska atmosferyczne.

Wierzono, że płanetnicy kierują chmurami, zsyłają burzę i grad[1]. Nazwa „płanetnik” pochodzi od łacińskiego słowa planeta i jest stosunkowo młoda[2], w przeciwieństwie do prawdopodobnie oryginalnych form rodzimych „chmurnik” i „obłocznik”[3]. Na południowej Słowiańszczyźnie w wyniku nałożenia się funkcji doszło do utożsamienia płanetników (zwanych tam zduhaczami) ze żmijami[2][1].

Płanetnikami zostawały dusze zmarłych nagłą śmiercią i samobójców (głównie wisielców i topielców)[3]. Wyobrażano ich sobie jako wysokich starców w szerokich kapeluszach bądź jako małe stworki[4]. Z Płanetnikami utożsamiano w większości gazdów karpackich i podhalańskich, którzy pełnili funkcje lokalnych uzdrowicieli parających znachorstwem. Płanetnik był „bocorem” – pierwowzorem słowiańskiego „szamana”, który odstręczał wiejskie chałupy od upiorów i złośliwych duchów. Wierzono, że dusze zmarłych śmiercią samobójczą Płanetników powracały do świata żywych jako zduhacze. Z kolei, ciała takich pozostawały związane przekleństwem pod postacią żmija, do czasu wypełnienia się losu Płanetnika, który jako samobójca aspirował, by powrócić zza grobu i ponownie stawić czoła upiorom.

Zależnie od okoliczności, płanetnicy mogli być ludziom przychylni albo wrodzy[4]. Ich przychylność można było zyskać rzucając mąkę na wiatr lub do ognia[3]. Przychylni płanetnicy zstępowali na ziemię i ostrzegali ludzi przed burzą oraz chronili przed suszą[3].

Płanetnikami byli również wybrani mężczyźni obdarzeni mocą kontrolowania pogody. Tuż przed burzą byli oni wciągani przez niebo[3] (względnie przez tęczę[1]) i toczyli w powietrzu walkę ze smokami powietrznymi symbolizującymi chmury burzowe i gradowe, względnie wychodzili na pole i odpędzali burzę magicznymi zaklęciami[4].

Mianem płanetników określano też ludzi przepowiadających jak również kontrolujących pogodę[3].

Postać płanetnika była często wspominana w literaturze okresu Młodej Polski, np. w Powieści o Płanetniku Antoniego Langego czy w Płanetnikach Władysława Orkana; także w twórczości Bolesława Leśmiana, np. w utworze Strój (z tomu Łąka). Bohater opowieści Syn boginki Adolfa Dygasińskiego także staje się płanetnikiem.




W greckiej czy słowiańskiej mitologii tęcza również nie jest negatywnym symbolem. Więc szukam dalej, może w literaturze czy sztukach plastycznych? 

O tęczy również napisał Antoni Kucharczyk:

Po długiej niepogodzie zajaśniało słońce,
Na niebie zachmurzonym, na kształt pół-obręczy
Zajaśniał łuk świetlany siedmiobarwnej tęczy,
Piją zbyteczne wody obydwa jej końce.
[...]

Tęcza Finiana (tytuł oryginalny Finian’s Rainbow) – amerykański musical z 1968 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli.

Tęcza występuje również w wielu utworach literatury międzynarodowej – należy tutaj wymienić takich twórców jak: Virginia WoolfWilliam WordsworthJohn KeatsRichard Dawkins czy David Herbert Lawrence.

Tęcza w sztukach plastycznychEdytuj

W ikonografii tęcza jest motywem pojawiającym się (za tekstem Apokalipsy) w scenach Sądu Ostatecznego, np. w dziełach Hansa Memlinga, Rogiera van der WeydenHieronymusa BoschaGiotta. Oznacza tron, na którym zasiada Jezus w czasie paruzji. Podobnie ukazany jest Chrystus na przedstawieniach w typie Maiestas Domini, znanych od wczesnego średniowiecza, przedstawiających chwałę tronującego Chrystusa.

Nazwa TęczaEdytuj



Symbol tęczy jest używany także we współczesnej kulturze jak np. Over the Rainbow (Ponad tęczą) w filmie z 1939 roku Czarnoksiężnik z Oz lub w piosence The Rainbow Connection („Tęczowe połączenie”) z filmu The Muppet Movie. Nazwę Rainbow („Tęcza”) nosi grupa rockowa założona w 1975 roku przez gitarzystę Deep Purple Ritchiego Blackmore’a. Tytuł RAINBOW otrzymał jeden z albumów japońskiej gwiazdy muzyki pop Ayumi Hamasaki, wydany w 2002 roku, a Rainbow – albumy piosenkarek Dolly Parton (1987) i Mariah Carey (1999).

Statek organizacji Greenpeace nazywa się Rainbow Warrior („Tęczowy Wojownik”). Został tak nazwany na cześć legendy Tęczowych Wojowników z plemienia Indian Kri, wedle której: Kiedy świat jest chory i umiera, ludzie powstaną jak Wojownicy Tęczy...[50]

Tęczowe Zloty są zlotami hipisów, którzy zbierają się z misją głoszenia idei pokoju, miłości, wolności i wspólnoty. Rainbow Family („Rodzina Tęczy”) to nazwa jednego z ruchów posthipisowskich[51].

Tęczowa flaga została użyta w niemieckiej wojnie chłopów w XVI wieku jako symbol nowej ery, nadziei i socjalnych zmian. Tęczowe flagi były również używane: jako symbol pokoju (zwłaszcza we Włoszech), reprezentowały terytoria imperium Inków oraz niezależnie społeczności Druzów na Bliskim Wschodzie i Żydowski Obwód Autonomiczny na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

W 1921 roku na Międzynarodowym Kongresie Liderów Spółdzielczości przyjęto tęczową flagę spółdzielczości, była ona też używana w Polsce jako symbol ruchu spółdzielczego, m.in. Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”[52]. Flagę zmieniono w 2013 roku[53], ale pozostała jako element logo niektórych spółdzielni i jako nazwa miesięcznika „Tęcza Polska”[54].

Tęcza jako symbol osób LGBT i ich równouprawnienia


W 1978 powstała tęczowa flaga. W latach 90. została przyjęta jako symbol międzynarodowej społeczności LGBT[55]. Różne kolory na fladze reprezentują różnorodność środowiska LGBT. Liczba kolorów różni się od tradycyjnie pojmowanej tęczy jako siedmiokolorowej. Tęcza LGBT posiada 6 kolorów (a poprzednio posiadała także 8). Tęczowa flaga LGBT używana jest często jako symbol tolerancji. Utożsamia się z nią przede wszystkim ruch społeczny lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Tęczową flagę można zobaczyć przede wszystkim na protestach i manifestacjach, w których biorą udział geje i lesbijki (np. na paradach równości) oraz przy wejściach do lokali gay-friendly[56].
/za:Wikipedia/


         Fot. Fotolia, gazetka.be

Polecam ciekawy artykuł Co z tą tęczą?

I nie doszukałam się nigdzie negatywnego znaczenia Symbolu tęczy. 

Polakatolicy nie znoszą Symbolu teczy ponieważ m.in. (W 6kolorach) jest symbolem ludzi LGBT. Ludzi, którzy w Polsce są poniżani, wysmiewani i odmawia się im praw do normalnego życia.
 Polacy w większości, to rasiści, homofobi i szowiniści.
Głupota i ciemnota pozwoliła, by krajem rządzili ludzie obłąkani, siejący nienawiść i dezorientację, deprawujacy dzieci i młodzież głupimi sloganami.
Pisowskie szambo wylało i odór pozostanie na długo.. 

Cóż, pozostaje wstyd, żal i niesmak.
A miało być tak wspaniale. 

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających z mojego drugiego domu 🇫🇷 😀

Sława! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz