jagaa

jagaa

piątek, 19 listopada 2010

Świat Zofii- Jostein Gaarder

Mój romans z filozofią zaczął się dość przypadkowo i spontanicznie, od zakupu książki pt."Świat Zofii". Uczucie kiełkowało bardzo wolno, ponieważ ów książkę należało jeszcze przeczytać. :) Po pewnym czasie stało się, dzieło zostało skonsumowane przeze mnie i popadłam w maniakalny nałóg ciągłego konsumowania mojej Zośki.

                                                                     

Z Wikipedii;
Świat Zofii (tytuł oryginału Sofies verden) – powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardera z 1991, napisana w języku norweskim. Przekład polski ukazał się w 1995. Książka stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie do filozofii. Stała się ona światowym bestsellerem, została przetłumaczona na 53 języki i sprzedana w 26 mln egzemplarzy.
Główną bohaterką jest Zofia Amundsen. Jest czternastoletnią dziewczynką, mieszkającą w Norwegii. Jej najbliższą przyjaciółką jest Jorunn.
Zofia prowadzi zwyczajne życie aż do momentu, gdy niespodziewanie zaczyna otrzymywać listy zagłębiające ją w tajniki historii filozofii. Poza tym w tajemniczy sposób dostarczane są jej kartki z życzeniami urodzinowymi i listy adresowane do niejakiej Hildy (zarówno Zofia, jak i Hilda obchodzą urodziny tego samego dnia).
Po kilku korespondencyjnych lekcjach filozofii dziewczyna osobiście poznaje swojego nauczyciela – Alberto Knoxa, który w bardzo oryginalny sposób wprowadza ją w coraz bardziej zaawansowaną filozofię, oddając przy tym ducha epoki i obrazując sposób rozumowania poszczególnych myślicieli.
Zofię intryguje, jakim sposobem otrzymuje wiadomości przeznaczone dla Hildy. Rozwiązanie następuje, gdy Hilda dostaje od ojca na urodziny książkę, w której Zofia i Alberto Knox są bohaterami opowieści napisanej przez ojca Hildy specjalnie na tę okazję. Następnie Hilda czyta, jak Alberto wraz z Zofią odkrywają, iż są postaciami książki.

"Komu trzy tysiące lat
                   nie mówią nic,

niech w ciemności niewiedzy
        
            żyje z dnia na dzień.
                       
                                  Goethe"

Oczywiście polecam książkę, gdyż uważam, że to jest dobry początek na zaznajomienie się z filozofią, bynajmniej w minimalnym stopniu. To na pewno będzie początek bardziej świadomego życia, który otworzy i urozmaici wyobraźnię. Podróż tą drogą będzie owocna, ciekawa i pełna przygód. A kiedy dojdzie się do wniosku, że filozofia stała się stylem życia, nierozerwalną częścią naszej egzystencji, wtedy już nigdy nie będzie szaro, nigdy nie będzie dni bliskodepresyjnych, i zawsze wszystko będzie miało sens. Ale już dość blablania na dziś;)


"...człowiek skazany jest na to, by być wolnym..."

******************************************************
                       

  

2 komentarze:

  1. Jak można podać zakończenie tej książki w recenzji...

    OdpowiedzUsuń
  2. Recenzję można napisać w tylu wersjach, ilu jest ludzi na świecie ;) użyj wyobraźni i wyraź siebie.
    Wszystko zależy od punktu widzenia, od tego jak czytelnik odbiera lekturę.
    "Świat Zofii" to książka, kierowana szczególnie do młodzieży, której autor stara się udowodnić, że filozofia to styl życia, to ciągłe dziwienie się światem i ciągłe odkrywanie czegoś nowego, że filozofia nie jest przypisana tylko panom/paniom w podeszłym wieku, filozofia to życie :) tak naprawdę każdy z nas jest filozofem ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń