jagaa

jagaa

piątek, 9 października 2009

Runy słowiańskie -Głagolica - Cyrylica

"Tablica z Baškiej (Baščanska ploča)– zabytek starochorwacki, pisany głagolicą około 1100 roku, pochodzi z kościoła (..)  Łucji w Jurandvorze koło miejscowości Baška na wyspie Krk. Jeden z najstarszych zabytków języka chorwackiego, wykuty w kamieniu. 

Zawiera informacje o budowie kościoła (..) Łucji i zapis darowizny chorwackiego króla Zvonimira. Jest to znaczące źródło wiedzy o historii narodu chorwackiego, języka i rozwoju głagolicy chorwackiej. Pokazuje suwerenność chorwackiego króla Zvonimira jako darczyńcy posiadłości ziemskiej na wyspie; poza znaczeniem językowym i literackim tablica ta ma również znaczenie historyczne ze względu na pierwsze wzmianki o imieniu władcy w języku narodowym."-
http://croatia.hr/pl-PL/
zdjęcie zachowanego kawałka kory z zapisanym tekstem. Wykopalisko pochodzi z XIV w


Tablica z tekstem wyrytym głagolicą


Czcionka głagolicy

8 komentarzy:

 1. Kiedy miałem kilkanaście lat, w szkole, wymyśliłem sobie swój własny szyfr, aby nikt poza mną nie mógł odczytać tekstów które pisałem... Wszystkie znaki wymyśliłem sam, zapisałem w zeszycie z bazgrołami, każdy przypisałem do jakiejś łacińskiej litery. Dziś jestem w szoku - wiele z pośród nich są identyczne do tych w głagolicy. Jestem w szoku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakbym o sobie czytala! Zrobilam tak samo gdy bylam mala,itez jestem wszoku ze takie podobne sa ten moj szyfr wymyslony i glagolica! Ada

   Usuń
 2. To ciekawe :) Chyba właśnie podobnie powstała głagolica ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Głagolica jest starsza niż jakikolwiek alfabet na świecie, dowodem jest to, że są w niej zawarte informacje na temat życia, śmierci, świata, zwierząt, roślin oraz filozofii Słowian, a także ruchu precesyjnego Ziemi, który trwa około 26 000 lat!!!
  My już niczego nie wymyślamy - tylko podłączamy się do źródła informacji i przelewamy to na papier :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakikolwiek na świecie? Na pewno jest starsza od alfabetu greckiego czy łacińskiego, którym właśnie piszesz?

   Usuń
 4. Hej :)mam pytanie. Rozumiem że te runy to słowiańskie runy chorwackie, tak? Czy one różnią się od polskich run? Głagolica dla wszystkich słowian była taka sama, czy nie? Proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, najwięcej o runach znajdziesz na stronie http://bialczynski.wordpress.com/?s=runy , tam jest bardzo przejrzyście wszystko opisane, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na swoim blogu prowadzę kurs pisania w głagolicy glagolica.blogspot.com i generalnie rózne ciekawostki o tym piśmiennictwie. Zapraszam

  OdpowiedzUsuń