jagaa

jagaa

piątek, 30 marca 2012

Aleja Ośmiu Dębów- Dęby w Puszczy Bieniszewskiej- duchy pogańskiej historii

To przepiękne i urocze miejsce, gdzie głównymi bohaterami są Dęby, znajduje się w Puszczy Bieniszewskiej - w Rezerwacie Pustelnik (woj. wielkopolskie). Aleja Ośmiu Dębów o każdej porze roku jest niezwykła. Podziwiając te prastare drzewa przenosimy się w tamte, dawne czasy, kiedy Dęby były młode...  
Dęby- Strażnicy Pogańskiej Historii, świadkowie dawnych czasów...

Aleja Ośmiu Dębów, fot. Dobrosława

W Alei znajduje się osiem dębów szypułkowych. Wg informacji znalezionych w sieci  dęby mają około 500lat. 

Pomniki Przyrody, Pomniki Wiary Przyrody

Stary Dąb dotknięty pazurem Czasu

Aleja w Puszczy Bieniszewskiej


W alei znajduje się osiem dębów szypułkowych. Największy został nazwany Kamedułą dla upamiętnienia klasztoru Kongregacji Pustelników Kamedułów, który znajduje się wśród pobliskich lasów (na szczycie Sowiej Góry). Drzewa w alei wymagają ochrony i pielęgnacji, dlatego Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin” postanowiło wytyczyć nowy szlak rowerowy, zwany Dębowym. Jego celem będzie popularyzacja i ochrona drzew. Im też przypisani zostaną opiekunowi oraz imiona. Drugim dębem w alei, już nazwanym, jest „Zawiadowca”, a jego opiekunem Polskie Koleje Państwowe w Koninie. Trwa szczegółowa inwentaryzacja szlaku.  Nasza inicjatywa jest warta popularyzacji poczynań w zakresie: ratujmy jeszcze, co można dla przyszłych pokoleń – napisano w zgłoszeniu.

Zgłoszenie nadesłało Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin”.(swietodrzewa.pl)
- www.klubgaja.pl


Info. ze strony swietodrzewa.pl :

Rezerwat Pustelnik - wyodrębniono go z obszaru Puszczy Bieniszewskiej, zajmuje powierzchnię 100,25 ha. Założony celem zachowania i ochrony naturalnych fragmentów lasów liściastych - łęgowych i grabowych, m. in. z dość licznie tu występującą w runie lilią złotogłów. Rezerwat obejmuje różne elementy krajobrazu, przyrody i kultury. Pośród lasów, jezior i polan na szczycie wzgórza Sowia Góra znajduje się klasztor oo. Kamedułów. U jego podnóża krzyżują się szlaki turystyczne biegnące z Konina, Kawnic i Kazimierza Biskupiego.

To przepiękne miejsce wraz z Sowią Górą- położoną niedaleko Alei Ośmiu Dębów kryje w sobie wiele tajemnic, to duży kawał naszej historii, pogańskiej kultury, słowiańskiej tradycji i religii. 
W miarę możliwości będę wzbogacać ów posta większą ilością treści.2 komentarze:

  1. Muszę się wybrać tam kiedyś... To w sumie nie tak daleko ode mnie... :]

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam, znajdź chwilę w swoim napiętym kalendarzu :)

    OdpowiedzUsuń