Rigoureusement sélectionnée, 100% naturelle, séchée au soleil, soumise à de nombreux contrôles, l’argile verte ultra-ventilée Argiletz®, exceptionnellement riche en minéraux utiles à l’organisme est une poudre d’argile fine d’environ 20 microns extraite en France.
CONSEILS D’UTILISATION EN APPLICATION EXTERNE
Mélanger 2 à 3 cuillères à soupe d’argile avec un peu d’eau minérale ou florale. Laisser reposer quelques minutes, puis remuer à l’aide d’une spatule en bois jusqu’à l’obtention d’une pâte homogène et lisse. Votre masque est prêt.
En masque de beauté adoucissant et relaxant, l’argile éclaircit le teint par son action absorbante. Elle s’utilise aussi en bain en compresse, en thalassothérapie. Ne pas laisser sécher l’argile.
🇵🇱
Rygorystycznie wyselekcjonowana, w 100% naturalna, suszona na słońcu, poddawana licznym kontrolom, ultrawentylowana zielona glinka Argiletz®, wyjątkowo bogata w minerały przydatne dla organizmu, jest drobnym glinkowym proszkiem o wielkości około 20 mikronów pozyskiwanym we Francji.
PORADY DOTYCZĄCE STOSOWANIA W ZEWNĘTRZNYCH APLIKACJACH
Wymieszaj 2 do 3 łyżek glinki z niewielką ilością wody mineralnej lub kwiatowej. Odstawić na kilka minut, następnie wymieszać drewnianą łopatką do uzyskania jednorodnej i gładkiej pasty. Twoja maska jest gotowa.
Jako zmiękczająca i odprężająca maska upiększająca glinka rozświetla cerę poprzez swoje wchłaniające działanie. Może być również stosowany w kąpieli jako okład, w thalassoterapii. Nie pozwól, aby glina wyschła.
Źródło : https://www.argiletz.com
🇵🇱
Argilloterapia czyli zabiegi z wykorzystaniem glinek organicznych stają się coraz bardziej popularne. Różnokolorowe substancje mineralne w formie maseczek na ciało i twarz albo glinkowe kompresy, okłady i roztwory do picia najchętniej stosują Francuzi oraz mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Afryki. Ze względu na bogaty skład mineralny tego naturalnego surowca, włączenie go do codziennej diety i pielęgnacji przynosi wiele korzyści. Wzmianki o leczniczych właściwościach glinki zielonejznajdziemy nawet w Biblii. We Francji substancja ta jest wykorzystywana do leczenia niemal 100 chorób, zaś w Azji, Ameryce Południowej i Afryce spożywanie jej jest czymś naturalnym! W Polsce niestety stosowanie wewnętrzne glinki zielonej wciąż jest rzadkością, natomiast jej kosmetyczne właściwości są u nas znane i doceniane od dawna.
.
Glinka zielona z głębin do słońca
Do celów leczniczych najlepiej używać glinki zielonej, która jest pozyskiwana z głębokich pokładów. Najcenniejsze surowce składają się z popiołów wulkanicznych tudzież są wydobywane z dużych rozlewisk wodnych. Tego rodzaju substancja jest oczyszczona ze wszelkich toksyn i bakterii chorobotwórczych. Oczywiście, każda glinka odznacza się odmiennymi właściwościami prozdrowotnymi. Glinka zielona jest jedną z najbardziej wartościowych i najpowszechniejszych leczniczych glinek mineralnych na rynku. Dobrej jakości surowiec otrzymuje się ze skał krzemionkowo-aluminiowych wydobywanych na głębokości ok. 70 m pod ziemią. Następnie jest on suszony naturalnymi metodami na słońcu, co nadaje mu magnetycznych właściwości. Minerał ten ma postać dobrze zmielonego proszku o jasnym, szarozielonym kolorze. Po kontakcie z wodą nabiera intensywnie turkusowego odcienia. Swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza obecności związków żelaza. Surowiec ten ma niezwykle bogaty skład. Znajdziemy w nim wiele soli mineralnych, a także mikroelementów i pierwiastków śladowych.
Oto przykładowy skład mineralny glinki zielonej wydobywanej na terenie Francji:
krzemionka 55,47%
tlenek glinu 18,64%
tlenek żelaza 6,35%
tlenek magnezu 4,01%
tlenek potasu 3,66%
tlenek manganu 0,15%
tlenek wapnia 1,93%
sód 1,10%
Glinka zielona na drodze swojej naturalnej ewolucji absorbowała różnego rodzaju materiały organiczne, które następnie przekształciły się w substancje nieorganiczne. W ten sposób substancja utrzymuje korzystne dla ludzi pH (alkaliczne).
W glince często znajdują się również mikroskamieliny i śladowe ilości wymarłych organizmów. Co ciekawe, zróżnicowany skład molekularny tego surowca sprawia, że po zmieszaniu z wodą zaczyna on wytwarzać ujemnie naładowane pole elektromagnetyczne, które wykazuje się silnym działaniem na dodatnio naładowane toksyny i szkodliwe mikroorganizmy. Ta właściwość czyni glinkę zieloną niezwykle cennym preparatem stosowanym w medycynie naturalnej.
Glinkę zieloną znali już starożytni Egipcjanie
Lecznicze właściwości glinki zielonej były znane ludzkości już w czasach starożytnych. Argilloterapia była kiedyś powszechną metodą leczenia, jednak współcześnie mamy dostęp do znikomej ilości informacji na temat konkretnych zastosowań tych mineralnych surowców w starożytnych formach leczenia.
Nie ulega jednak wątpliwości, że dawne cywilizacje stosowały ten surowiec podczas obrzędów o charakterze religijnych. Dobrej jakości glinka zielona była bowiem jednym z podstawowych składników używanych przez starożytnych Egipcjan do balsamowania zwłok. Powszechnie korzystano także z bakteriobójczych i leczniczych właściwości tego surowca. W średniowieczu żeglarze dodawali go do wody pitnej, aby uchronić się przed czerwonką. W czasach nowożytnych glinka zielona została rozpowszechniona w całej Europie, dzięki Francuzom, którzy stosowali ją jako składnik luksusowych kosmetyków do pielęgnacji twarzy.
Glinka zielona jako składnik ceramiki i środek przeciw substancjom radioaktywnym
Obecnie odkrywamy na nowo cenne właściwości glinki zielonej, które są wykorzystywane w przemyśle i kosmetyce. Mimo że, zdaniem wielu przedstawicieli medycyny konwencjonalnej, włączenie jej do diety nie przynosi żadnych rezultatów, gros pacjentów zachwala ogromna skuteczność tego preparatu używanego w formie suplementu i źródła substancji mineralnych. Co ciekawe, wiele naturalnych suplementów diety, które znajdziemy w sklepach jest wyodrębniane z glinki zielonej. Kolejną ciekawostkę stanowi fakt, że rosyjscy naukowcy wykorzystują właściwości tej zielonej substancji do ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem podczas pracy z radioaktywną materią. Jako że surowiec ten ma zdolność pochłaniania promieniowania, nakładają go na dłonie i ciało przed założeniem ochronnych kombinezonów. Inne zastosowanie glinki zielonej to przemysł budowlany i ceramiczny. Minerał ten jest dodawany do cementu i wyrobów garncarskich. Z kolei specjalnie przetworzone rodzaje glinki zielonej są używane do oczyszczania żywności. Producenci często dodają ten surowiec do swoich produktów, aby pochłaniał nieprzyjemne zapachy.
Glinka zielona to nie tylko maseczki
Najszerzej glinkę zieloną stosuje się oczywiście w kosmetyce – zwłaszcza w produktach do pielęgnacji cery problematycznej. Dzięki swoim absorbującym właściwościom znacznie poprawia stan skóry tłustej i mieszanej. Maseczki z dodatkiem tego surowca mają za zadanie usunąć martwy naskórek, poprawić krążenie krwi, zwęzić pory i nadać cerze blasku i świeżości.
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i detoksykacyjnym, glinka zielona znacznie ogranicza powstawanie zmian trądzikowych. Minerał ten wykorzystuje się jednak nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy. Można nim myć całe ciało, a także włosy – substancja ta nie pieni się i łagodnie usuwa zanieczyszczenia. Co więcej, glinka zielona stanowi składnik maści leczniczych stosowanych przy zapaleniu stawów, zwichnięciach i bólach mięśni. Glinka zielona przyspiesza również gojenie drobnych ran, śladów po ukąszeniach owadów i niewielkich oparzeń. Niektórzy naukowcy uważają, że poza właściwościami przeciwzapalnymi, substancja ta ma również działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Co ciekawe, zespół włoskich badaczy odkrył w 2002 roku, że proszek z glinki zielonej jest równie skuteczny jak preparat salicylowy w profilaktyce infekcji pępowinowej u niemowląt. Ogólnie jednak biorąc, stosowana zewnętrznie glinka zielona dezynfekuje skórę, absorbuje zawarte w niej toksyny, a także działa kojąco. Co więcej, ma działanie oczyszczające, odżywcze i regenerujące. Sprawdza się w leczeniu trądziku, wrzodów, spłyca zmarszczki oraz zmniejsza cellulit. Dzięki wygładzaniu i ujędrnianiu skóry jest powszechnie używana w kuracjach wyszczuplających i zabiegach mających za zadanie uformowanie sylwetki. Stosowanie okładów ze zmieszanej z wodą glinki, poza leczniczym działaniem w przypadku obrzęków i złamań, sprawdza się również w łagodzeniu bólów migrenowych, zapalenia ucha, a nawet infekcji gardła
.
Fot. Mariola BirusDzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i detoksykacyjnym, zielona glinka znacznie ogranicza powstawanie zmian trądzikowych.
.
Czy można jeść glinkę zieloną?
Niektóre rodzaje glinki zielonej nadają się również do użytku wewnętrznego. Naturoterapeuci zalecają picie wodnego roztworu zawierającego odpowiednie stężenie tego surowca albo płukanie nim gardła, w celu oczyszczenia układu pokarmowego z toksyn, zapobiegania nudnościom, złagodzenia bólów menstruacyjnych i leczenia schorzeń jelitowych.
Poza przyjmowaniem wodnych roztworów glinki zielonej, w dawkach uzgodnionych ze specjalistą, minerał ten w sproszkowanej formie można także stosować w formie posypki do sałatek lub kanapek. Niektórzy lekarze medycyny alternatywnej cenią glinkę zieloną za właściwości pochłaniające szkodliwe substancje z żołądka i jelit, a także poprawianie odporności, zapobieganie anemii i spowalnianie procesów starzenia w organizmie, dzięki zawartości bogatego zestawu substancji mineralnych. Co ważne, wewnętrzne stosowanie tego preparatu nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Glinka zielona jest kosmetykiem i suplementem o szerokim zastosowaniu
Mimo, że badacze do dziś nie potrafią w 100% wyjaśnić mechanizmów odpowiedzialnych za pozytywne efekty stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego glinki zielonej, preparat ten cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów decydujących się na terapie naturalne. Minerał ten jest dość tani, biorąc pod uwagę jego wydajność i wieloaspektowe zastosowanie. Na rynku możemy znaleźć glinkę zieloną do zastosowań kosmetycznych, jak również do użytku wewnętrznego. Z reguły występuje w postaci proszku, który wystarczy wymieszać z wodą, aby otrzymać konsystencję gęstej pasty. Przygotowaną w domu glinkę, w celu ochrony jej cennych właściwości, nie wolno przechowywać w metalowych pojemnikach ani mieszać za pomocą metalowej łyżki. Warto jednak zaopatrzyć się w ten surowiec, ze względu na jego wszechstronne działanie – sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji cery wrażliwej, walce z cellulitem, migreną i trudno gojącymi się ranami, lecz także uzupełni minerały w organizmie, oczyści ciało z toksyn i wzmocni odporność.
Źródło : Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
🇫🇷
L'argillothérapie, ou traitements utilisant des argiles organiques, devient de plus en plus populaire. Les substances minérales multicolores sous forme de masques corporels et faciaux ou de compresses d'argile, de compresses et de solutions à boire sont le plus souvent utilisées par les Français et les habitants du Moyen-Orient, d'Amérique du Sud et d'Afrique. En raison de la riche composition minérale de cette matière première naturelle, l'inclure dans votre alimentation et vos soins quotidiens présente de nombreux avantages. Nous pouvons même trouver des références aux propriétés curatives de l'argile verte dans la Bible. En France, cette substance est utilisée pour soigner près de 100 maladies, alors qu'en Asie, en Amérique du Sud et en Afrique, il est naturel d'en consommer ! En Pologne, malheureusement, l'utilisation interne de l'argile verte est encore rare, alors que ses propriétés cosmétiques sont connues et appréciées par nous depuis longtemps.
.
Argile verte des profondeurs au soleil
À des fins médicinales, il est préférable d'utiliser de l'argile verte obtenue à partir de veines profondes. Les matières premières les plus précieuses sont constituées de cendres volcaniques et sont extraites de grands bassins d'eau. Ce type de substance est débarrassé de toutes les toxines et bactéries pathogènes. Bien sûr, chaque argile a des propriétés bénéfiques pour la santé différentes. L'argile verte est l'une des argiles minérales curatives les plus précieuses et les plus courantes sur le marché. La matière première de bonne qualité est obtenue à partir de roches de silice-aluminium extraites à une profondeur d'environ 70 m sous terre. Ensuite, il est séché par des méthodes naturelles au soleil, ce qui lui confère des propriétés magnétiques. Ce minéral se présente sous la forme d'une poudre bien broyée de couleur gris-vert clair. Au contact de l'eau, il acquiert une teinte intensément turquoise. Il doit sa couleur caractéristique à la présence de composés de fer. Cette matière première a une composition extrêmement riche. Il contient de nombreux sels minéraux, ainsi que des micro-éléments et des oligo-éléments.
.
Voici un exemple de la composition minérale de l'argile verte extraite en France :
silice 55,47%
oxyde d'aluminium 18,64%
oxyde de fer 6,35%
oxyde de magnésium 4,01%
oxyde de potassium 3,66%
oxyde de manganèse 0,15%
oxyde de calcium 1,93%
sodium 1,10%
L'argile verte, au cours de son évolution naturelle, a absorbé divers types de matières organiques, qui se sont ensuite transformées en substances inorganiques. De cette façon, la substance maintient le pH (alcalin) qui est bénéfique pour l'homme.
L'argile contient aussi souvent des microfossiles et des traces d'organismes disparus. Fait intéressant, la composition moléculaire diversifiée de cette matière première signifie que lorsqu'elle est mélangée à de l'eau, elle commence à générer un champ électromagnétique chargé négativement, qui montre un fort effet sur les toxines chargées positivement et les micro-organismes nuisibles. Cette propriété fait de l'argile verte une préparation extrêmement précieuse utilisée en médecine naturelle.
Les anciens Égyptiens connaissaient déjà l'argile verte
Les propriétés curatives de l'argile verte sont connues de l'humanité depuis l'Antiquité. L'argillothérapie était autrefois une méthode de traitement courante, mais nous disposons aujourd'hui de peu d'informations sur les utilisations spécifiques de ces minéraux dans les formes de traitement anciennes.
Il ne fait cependant aucun doute que les civilisations anciennes utilisaient cette matière première lors de cérémonies religieuses. L'argile verte de bonne qualité était l'un des ingrédients de base utilisés par les anciens Égyptiens pour embaumer les cadavres. Les propriétés bactéricides et cicatrisantes de cette matière première ont également été largement utilisées. Au Moyen Âge, les marins l'ajoutaient à leur eau de boisson pour se protéger de la dysenterie. À l'époque moderne, l'argile verte s'est répandue dans toute l'Europe, grâce aux Français qui l'ont utilisée comme ingrédient dans les cosmétiques de luxe pour les soins du visage.
L'argile verte en tant que composant de la céramique et agent contre les substances radioactives
On redécouvre actuellement les précieuses propriétés de l'argile verte, utilisées dans l'industrie et la cosmétique. Bien que, selon de nombreux représentants de la médecine conventionnelle, son inclusion dans l'alimentation n'apporte aucun résultat, la majorité des patients louent la grande efficacité de cette préparation lorsqu'elle est utilisée sous forme de supplément et de source de minéraux. Fait intéressant, de nombreux compléments alimentaires naturels que l'on peut trouver dans le commerce sont extraits de l'argile verte. Un autre fait intéressant est que les scientifiques russes utilisent les propriétés de cette substance verte pour se protéger contre les radiations dangereuses lorsqu'ils travaillent avec des matières radioactives. Étant donné que ce matériau a la capacité d'absorber les radiations, il est mis sur les mains et le corps avant de mettre des combinaisons de protection. Une autre utilisation de l'argile verte est dans les industries de la construction et de la céramique. Ce minéral est ajouté au ciment et à la poterie. À leur tour, des types d'argile verte spécialement traités sont utilisés pour purifier les aliments. Les fabricants ajoutent souvent cette matière première à leurs produits pour absorber les odeurs désagréables.
L'argile verte ce n'est pas que des masques
Bien sûr, l'argile verte est la plus largement utilisée dans les cosmétiques, en particulier dans les produits de soin de la peau problématiques. Grâce à ses propriétés absorbantes, il améliore significativement l'état des peaux grasses et mixtes. Les masques avec l'ajout de cette matière première sont conçus pour éliminer l'épiderme mort, améliorer la circulation sanguine, rétrécir les pores et rendre la peau éclatante et fraîche.
Grâce à ses propriétés anti-inflammatoires et détoxifiantes, l'argile verte réduit significativement la formation de lésions acnéiques. Cependant, ce minéral n'est pas seulement utilisé pour les soins de la peau du visage. Vous pouvez laver tout votre corps et vos cheveux avec - la substance ne mousse pas et élimine en douceur les impuretés. De plus, l'argile verte est un composant des onguents médicinaux utilisés dans l'arthrite, les entorses et les douleurs musculaires. L'argile verte accélère également la cicatrisation des petites plaies, des traces de piqûres d'insectes et des petites brûlures. Certains scientifiques pensent qu'en plus de ses propriétés anti-inflammatoires, cette substance a également un effet antiseptique et bactéricide. Fait intéressant, une équipe de chercheurs italiens a découvert en 2002 que la poudre d'argile verte est aussi efficace que l'acide salicylique pour prévenir l'infection du cordon ombilical chez les nourrissons. Dans l'ensemble, cependant, l'argile verte utilisée en externe désinfecte la peau, absorbe les toxines qu'elle contient et a également un effet apaisant. De plus, il a un effet nettoyant, nourrissant et régénérant. Il fonctionne bien dans le traitement de l'acné et des ulcères, réduit les rides et réduit la cellulite. Grâce au lissage et au raffermissement de la peau, il est largement utilisé dans les cures amincissantes et les soins visant à modeler la silhouette. L'utilisation de compresses mélangées à l'argile, en plus de cicatriser en cas de gonflements et de fractures, est également efficace pour soulager les douleurs migraineuses, les otites et même les infections de la gorge.
Peut-on manger de l'argile verte ?
Certains types d'argile verte conviennent également à un usage interne. Les thérapeutes naturels recommandent de boire une solution aqueuse contenant la concentration appropriée de cette matière première ou de se rincer la gorge avec afin de nettoyer le système digestif des toxines, de prévenir les nausées, de soulager les douleurs menstruelles et de traiter les maladies intestinales.
En plus de prendre des solutions aqueuses d'argile verte, à des doses convenues avec un spécialiste, ce minéral sous forme de poudre peut également être utilisé en saupoudrage sur des salades ou des sandwichs. Certains praticiens de la médecine alternative apprécient l'argile verte pour sa capacité à absorber les substances nocives de l'estomac et des intestins, ainsi qu'à améliorer l'immunité, à prévenir l'anémie et à ralentir le processus de vieillissement dans le corps grâce à son riche ensemble de minéraux. Surtout, l'utilisation interne de cette préparation ne provoque aucun effet secondaire.
L'argile verte est un cosmétique et un complément aux multiples applications
Bien que les chercheurs à ce jour ne soient pas en mesure d'expliquer à 100% les mécanismes responsables des effets positifs de l'utilisation externe ou interne de l'argile verte, cette préparation jouit d'une popularité croissante auprès des patients choisissant des thérapies naturelles. Ce minéral est assez bon marché compte tenu de son efficacité et de son utilisation aux multiples facettes. Sur le marché, on trouve de l'argile verte aussi bien pour des applications cosmétiques que pour un usage interne. En règle générale, il se présente sous forme de poudre, qu'il suffit de mélanger avec de l'eau pour obtenir la consistance d'une pâte épaisse. L'argile préparée à la maison, afin de protéger ses précieuses propriétés, ne doit pas être stockée dans des récipients en métal ou mélangée avec une cuillère en métal. Cependant, il vaut la peine d'obtenir cette matière première, en raison de son action polyvalente - elle s'avérera utile non seulement pour le soin des peaux sensibles, la lutte contre la cellulite, la migraine et les plaies difficiles à cicatriser, mais aussi pour reconstituer les minéraux dans le corps, nettoyer le corps de toxines et renforcer l'immunité.
Source : Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)