Powiem Ci szczerze, że nie zgłębiałam tematu "mitu sarmackiego", może dlatego, że istnieje dużo sprzecznych informacji o tym zagadnieniu. Trochę poszperałam na http://bialczynski.wordpress.com/tag/sarmatyzm/ i jest tam bardzo logicznie opisane o sarmatyźmie, wydaje mi się, że na pewno coś w tym jest.
Antyczni historiografowie zwracali uwagę na obyczajność ludów Scytii - późniejszej Tatarii - i większość z nich umiejscowiła Amazonki, gdzieś między Krymem, Kaukazem a stepami Azji Środkowej... zresztą w Barbaricum niemal u wszystkich plemion, a więc Celtów, German wschodnich i zachodnich kobiety miały wysoką pozycję społeczną. Może to miało jakoś wpływ na polski wariant wysokiej pozycji kobiet, które wbrew pozorom w naszej historii miały dużo do powiedzenia i zdziałania.
Ja również nie zaliczam się do osób wierzących, wierzę swojemu mężowi, rodzinie itp, a wierzyć w jakąś ideologię znaczy, wierzyć bezgranicznie, czy się posiada wiedzę w tym temacie czy nie, także wiara nie idzie w parze z moimi przekonaniami ;) Dzięki za polecenie filmu, na pewno spojrzę. Jak pisałam wcześniej, nie posiadam wiedzy na temat wspólnego mianownika mitu sarmackiego z kulturą praindoeuropejskich Słowian. Mój mąż ma pewną koncepcję w tej sprawie, może namówię go, by to opublikować ;)
Oczywiście, że matriarchat poprzedza nawet słowiańskie korzenie ;)
Ciekawe czy mit sarmacki ma jakiś związek z tym wspólnym korzeniem kultury praindoeuropejskim Słowian?
OdpowiedzUsuńPowiem Ci szczerze, że nie zgłębiałam tematu "mitu sarmackiego", może dlatego, że istnieje dużo sprzecznych informacji o tym zagadnieniu. Trochę poszperałam na http://bialczynski.wordpress.com/tag/sarmatyzm/ i jest tam bardzo logicznie opisane o sarmatyźmie, wydaje mi się, że na pewno coś w tym jest.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńAntyczni historiografowie zwracali uwagę na obyczajność ludów Scytii - późniejszej Tatarii - i większość z nich umiejscowiła Amazonki, gdzieś między Krymem, Kaukazem a stepami Azji Środkowej... zresztą w Barbaricum niemal u wszystkich plemion, a więc Celtów, German wschodnich i zachodnich kobiety miały wysoką pozycję społeczną. Może to miało jakoś wpływ na polski wariant wysokiej pozycji kobiet, które wbrew pozorom w naszej historii miały dużo do powiedzenia i zdziałania.
Usuń
UsuńJa również nie zaliczam się do osób wierzących, wierzę swojemu mężowi, rodzinie itp, a wierzyć w jakąś ideologię znaczy, wierzyć bezgranicznie, czy się posiada wiedzę w tym temacie czy nie, także wiara nie idzie w parze z moimi przekonaniami ;)
Dzięki za polecenie filmu, na pewno spojrzę.
Jak pisałam wcześniej, nie posiadam wiedzy na temat wspólnego mianownika mitu sarmackiego z kulturą praindoeuropejskich Słowian.
Mój mąż ma pewną koncepcję w tej sprawie, może namówię go, by to opublikować ;)
Oczywiście, że matriarchat poprzedza nawet słowiańskie korzenie ;)
Pozdrawiam serdecznie :)