jagaa

jagaa

środa, 6 listopada 2013

Stowarzyszenie KURSK - ochrona i opieka miejsc pamięci poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej

Przy okazji publikacji protestu w sprawie usunięcia pomnika w Golinie miałam przyjemność poznać p.Jurka Tyca, który kieruje Stowarzyszeniem Kursk.
Stowarzyszenie zajmuje się ochroną i opieką nad cmentarzami i miejscami pamięci Armii Czerwonej, tj.;
organizacja i przeprowadzanie remontów, konserwacja, reakcja na rażące zaniedbania samorządów w tym zakresie, starania o nie dopuszczanie do usuwania lub dewastacji pomników.

Poniżej zdjęcia z działań Stowarzyszenia Kursk.

więcej na oficjalnej stronie stowarzyszenia: https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-KURSK/233396430156425Zdjęcie przedstawiające remont mogiły radzieckiego oficera w Katowicach. Pierwsze ukazują stan przed remontem.


mogiła po remoncie

Poniżej zdjęcia z renowacji płyt nagrobnych na cmentarzu w Bytomiu.

przedprzed renowacjąprzed renowacjąpo renowacjipo renowacji


Na prośbę obywatela Federacji Rosyjskiej poszukującego swojego krewnego, udało się nam ustalić miejsce pochówku żołnierza Armii Czerwonej poległego w czasie II wojny światowej. Na koszt stowarzyszenia zamówiliśmy tablicę i ustawiliśmy ja na mogile.
 

W dniu 27 października wyremontowaliśmy zdewastowany przez nieznanych sprawców nagrobek na mogile radzieckiej dziewczyny- żołnierza. Mogiła znajduje się na cmentarzu Armii Czerwonej w Sandomierzu. Na płycie znajduje się napis informujący,iż dziewczyna była zwiadowcą, przekazywała informacje z terenu zajętego przez Niemców. Otoczona, wysadziła się w powietrze wraz z radiostacją. Ciekawe czy osobnik, który zniszczył jej nagrobek miałby tyle odwagi. Na zdjęciu zdewastowana płyta ustawiona przez rodzinę poległej na początku lat 80-tych. W wyniku uderzenia płyta pękła, fotografia zaginęła. Na następnych zdjęciach ukazuję nowa płytę.nowa płyta w Sandomierzu Trwają przygotowania do remontu dwóch płyt nagrobnych na radzieckim cmentarzu w Sandomierzu. Płyty są połamane, trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to akt wandalizmu.


Stowarzyszenie Kursk jest również zaangażowane w działania zmierzające do zmiany uchwały Rady Miasta w Golinie odnośnie likwidacji pomnika.
Mam nadzieję, że przy pomocy stowarzyszenia uda się odmienić losy pomnika w Golinie. 

2 komentarze:

  1. Świetnie, że są takie stowarzyszenia, które odnawiają stara, samotne groby. Trochę to mi przypomina o etosie cmentarzy pierwszowojennych, gdzie chowano poległych żołnierzy, niezależnie od ich nacji, statusu materialnego, wyznawanej religii czy poglądów politycznych, w myśl zasady walczyli pierś w pierś, spoczywają ramię w ramię. Warto dbać niezależnie od polityki w danym momencie i bez względu na to co dana armia czyniła...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie, i dlatego popieram działania ów stowarzyszenia, właśnie niezależnie od polityki, ważne, jaki skutek odniosło.

    Dobrosława

    OdpowiedzUsuń